TRANSFORMACJA CYFROWA PRZEDSIĘBIORSTW

()

Dominika Koszany, Martyna Jakubiec

Cyfryzacja rozpoczęła szereg zmian, z których wiele stanowi obecnie kluczowy element współczesnej gospodarki oraz życia społecznego. Media społecznościowe, platformy cyfrowe i dążenie do innowacji są nieodłącznym elementem prowadzenia przedsiębiorstwa w XXI wieku. Artykuł koncentruje się na analizie najnowszych trendów cyfryzacji, prezentując koncepcje i opinie Alvina Tofflera, Klausa Schwaba i Dona Tapscotta.
W artykule poruszana jest również tematyka obejmująca sztuczną inteligencję, Internet Rzeczy, cloud computing, Big Data, blockchain, cyberbezpieczeństwo, edukacja online, czy technologie wirtualnej rzeczywistości.
W kontekście e-commerce, Allegro i Amazon reprezentują nieco różne podejścia – Allegro skupia się na rynku polskim, a Amazon działa globalnie, inwestując intensywnie w sztuczną inteligencję. Oba przedsiębiorstwa korzystają jednak z wielu podobnych udogodnień dla swoich klientów, będąc dzięki temu pionierami w swoich segmentach.
Niebagatelna jest również rola cyfryzacji w logistyce, gdyż to ona usprawniła wiele procesów logistycznych poprzez takie aspekty jak sztuczna inteligencja, analiza danych, Internet Rzeczy i chmura obliczeniowa.
Gwałtowny rozwój technologiczny odcisnął się również na szkolnictwie. Cyfryzacja przekształca proces nauczania, wymagając zmian zarówno w podejściu pedagogicznym, jak i infrastrukturze. Inicjatywy takie jak STEM, które kształcą uczniów w innowacyjnym myśleniu, współpracy i kreatywnym rozwiązywaniu problemów mogą okazać się przyszłością nauczania. Cyfryzacja ma istotne znaczenie w prowadzeniu przedsiębiorstw, tak samo jak w codziennym życiu społecznym. Zmiany technologiczne i coraz to nowsze rozwiązania mogą być dla wielu jednostek społeczeństwa szokujące i trudne do przyswojenia, niosą jednak wiele korzyści. Z pewnością ciągły rozwój technologii stał się jednym z podstawowych elementów funkcjonowania ludzi w XX i XXI wieku. Winien on być jednak bacznie obserwowany i usprawniany pod kątem bezpieczeństwa ze względu na niesione ze sobą zagrożenia.

Jak bardzo interesujący był ten artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby zagłosować

Średnia ocena / 5. Głosów:

Jak narazie nikt nie głosowal.




Szukaj
Redakcja

Redaktor naczelny:
dr Magdalena Kowalska Musiał – Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie

Redaktorzy: 
Zarządzanie i Informatyka:
dr Artur Figurski – Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie,
dr Paweł Kawa – Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie,
dr Janusz Majewski – Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie

Finanse i Rachunkowość:
mgr Zofia Wydymus – Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie,
dr Magdalena-Kowalska Musiał – Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie

Redakcja językowa (j. angielski):
mgr Janusz Szczygieł – Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie

Sekretarz Redakcji:
dr Bartosz Banduła – Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie